Self Storage Poznań

Stokado Self storage w Poznaniu
ul. Druskienicka 8/10
60-476 Poznań
Tel. +48 666 030 707

Od początku swojego istnienia na Ziemi, ludzkość gromadziła przedmioty i dobra materialne. Wraz z rozwojem cywilizacji, ich liczba nieustannie rośnie. Tym samym, zmusza to wiele osób do poszukiwania miejsc, w których można je bezpiecznie składować i przechowywać, nawet przez bardzo długi czas. W taki oto sposób narodził się pomysł stworzenia magazynów do wynajęcia, z języka angielskiego nazywanych self storage.

Historia self storage na świecie

Pierwszy magazyn do wynajęcia powstał w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w XIX wieku. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt. Mieszkańcy USA są jednymi z najczęściej na świecie zmieniającymi miejsce zamieszkania. Sprzyja temu bardzo duży obszar kraju, dynamicznie rozwijająca się gospodarka i szanse na podjecie nowej pracy czy założenia rodzinny w innych, często oddalonych o tysiące kilometrów stanach. W ówczesnym czasie magazyny do wynajęcia powstawały jak grzyby po deszczu, a było to również spowodowane gorączką złota i rozwojem przemysłowym. Wiele osób decydowało się sprzedać swoje domy, aby pozyskać pieniądze na odległą podróż, zakup złotonośnej parceli czy zakwaterowanie na drugim końcu kraju. Nie chcąc się pozbywać ruchomości (meble, sprzęt agd, narzędzia) oraz ważnych dokumentów, szukali miejsca, w których mogą je bezpiecznie i przez długi czas przechować. Tak właśnie powstały pierwsze mini magazyny.

Niewielka komórka do wynajęcia dla każdego Amerykanina

Idea boksów do wynajęcia była bardzo prosta, a tym samym genialna w swoim pomyśle. Miał to być samoobsługowy, który można było w całości zapełnić najróżniejszymi przedmiotami. Dostęp do magazynu był zabezpieczony kratą lub solidnymi drzwiami, zamykanymi na kłódkę. Firmy z całego kraju wykorzystywały je na przechowanie dokumentów, również archiwalnych, natomiast osoby prywatne traktowały jako typowe schowanko do rzeczy, dla których zabrakło miejsca w domu. Boksy można było wynajmować na czas od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, płacąc abonamentem za kilka lat z góry. Boksy do wynajęcia szybko zyskały popularność i sympatię Amerykanów i zaczęły powstawać w coraz większej liczbie, niemal na całym terenie USA.

Gdzie w Ameryce budowano boxy do wynajęcia?

Wygodna skrytka do wynajęcia powinna cechować się kilkoma rzeczami. Przede wszystkim powinien prowadzić do niej wygodny dojazd. Początkowo zatem adaptowano na ten cel duże, opustoszałe hale, fabryki i hangary w dzielnicach przemysłowych. Dzielono ich dużą powierzchnię na mniejsze garaże do wynajęcia i instalowano bramy wjazdowe, pozwalające na bezpośredni dostęp z zewnątrz. Amerykanie to pomysłowy naród, dlatego zaadaptowali również nieużywane morskie kontenery do wynajęcia. Magazyny tego typu powstawały najczęściej w dzielnicach portowych. Stalowe kontenery odnawiano, reperowano, instalowano w nich drzwi, oświetlenie i układano jeden obok drugiego. Dawano w ten sposób drugie życie ciężkim, stalowym konstrukcjom, umożliwiając przechowywanie w nich naprawdę dużej liczby przedmiotów.

Self storage – współczesna przechowalnia rzeczy

Jak wygląda dzisiejsza skrytka do wynajęcia? Została ona nieco zmodyfikowana i przystosowana do realiów i potrzeb XXI wieku. y powstają dziś zarówno w starszych halach i magazynach, jak również specjalnie budowanych na ten cel obiektach. Często są to wielokondygnacyjne budynki, wyposażone w windy towarowe, ułatwiające szybki, łatwy i bezpieczny transport nawet ciężkich przedmiotów. Magazyny samoobsługowe wyposażone są również w inne udogodnienia, takie jak działające przy nich sklepiki z akcesoriami do pakowania i transportu, a także firmy oferujące usługi transportowe samochodami dostawczymi i ciężarowymi. Wszystko po to, aby maksymalnie ułatwić życiem osobom wynajmującym schowanko.

Gdzie w Polsce występują magazyny do wynajęcia?

Moda na self storage przywędrowała do Polski końcem lat 90 XX wieku. Pierwsze magazyny samoobsługowe powstały w Warszawie oraz w Gdańsku. W stolicy adaptowano na ten cel nieużywane powierzchnie magazynowe, które pozbawione należytej opieki popadały w stopniową ruinę. Inwestory wyłożyli bardo duże środki, aby przeprowadzić w nich gruntowny remont i przystosować do działalności magazynów samoobsługowych. W bardzo krótkim czasie mieszkańcy Warszawy dowiedzieli się o tym, że w ich mieście są komórki do wynajęcia, dostępne w różnych wariantach powierzchni. Zainteresowanie tą ofertą przerosło najśmielsze założenia inwestorów i zaczęli oni planować budowę podobnych magazynów w innych miastach Polski.

Nieco inaczej wyglądała historia magazynów do wynajęcia w Gdańsku. Podobnie jak w innych portowych miastach, armatorzy szukali sposobu na zagospodarowanie nieużywanych kontenerów morskich. Idąc za przykładem innych portów na świecie, ogłosili za pośrednictwem prasy że mają kontener do wynajęcia. Również w tym przypadku odzew ze strony mieszkańców miasta i przedsiębiorców okazał się bardzo duży. Metalowy box do wynajęcia okazał się rozwiązaniem problemu ciasnych mieszkań, domów i firm, w których brakowało miejsca na przechowywanie nieużywanych rzeczy, z którymi jednak właścicielom trudno się było rozstać na stałe. Pierwszy magazyn do wynajęcia zbudowany z kontenerów, został w całości wynajęty w ciągu kilku dni od ukazania się ogłoszenia. Zapotrzebowanie na hotele dla rzeczy zaczęło wzrastać w największych miastach wojewódzkich kraju. Dziś właśnie tam można znaleźć mini magazyn do wynajęcia.

Na jakich zasadach działa self storage w Polsce?

Każdy hotel dla rzeczy ma własny regulamin funkcjonowania. Wynajem magazynu może nastąpić na określony w umowie czas. Od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Płatność za wynajem odbywa się z góry – albo za cały okres, albo w rozliczeniach rocznych. Decydując się na boks do wynajęcia, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach korzystania z niego. Przede wszystkim nie wolno przechowywać w boksach materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych, wybuchowych, toksycznych itp.

Co oferują dzisiejsze hotele dla rzeczy?

Boksy o różnych wielkościach, dzięki czemu można wynająć skrytkę odpowiadającą rzeczywistym potrzebom użytkownikach. Część z nich posiada ścianki pełne, wykonane w jednej z kilku technologii. Mogą to być ścianki murowane z cegły, a w przypadku nowszych magazynów self storage, boksy mają postać stalowych konstrukcji ze ściankami blaszanymi lub siatkowymi.

Udogodnienia – korzystanie z magazynów samoobsługowych musi być dziś wygodne, aby oferta mogła zainteresować klientów. Oznacza to możliwość łatwego dojazdu na teren obiektu, a w przypadku magazynów wielokondygnacyjnych, również wyposażenie ich w windę. Nowoczesne hotele dla rzeczy mają windy towarowe o dużej ładowności. Dzięki temu można wwieźć na najwyższe kondygnacje towar załadowany na palecie. Do dyspozycji klientów często są również ręczne wózki paletowe, pozwalające bezpiecznie i sprawnie transportować palety euro.

Bezpieczeństwo – nadrzędnym priorytetem przy przechowywaniu rzeczy jest ich bezpieczeństwo. Między innymi dlatego wszystkie nieruchomości magazynowe są wyposażone w nowoczesne systemy monitoringu i alarmowe. Zapewniają one ciągły nadzór nad obiektem, ostrzegając o wszystkich próbach włamania, czy pożarze. Dodatkowym zabezpieczeniem są instalacje przeciwpożarowe – systemy natryskiwaczy oraz podłączenie obiektu pod monitoring straży pożarnej. Oczywiście każdy magazyn na dokumenty jest ubezpieczony od wszelkich ryzyk. Ubezpieczone są również każdy boks do wynajęcia. Koszt polisy wliczany jest w czynsz.

Self storage to również pełnowymiarowy garaż do wynajęcia!

Samochód jest dziś dobrem materialnym, dostępnym dla niemal każdego. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie rodziny bez przynajmniej jednego samochodu. Często jednak jest ich znacznie więcej. Pojawia się wówczas problem z ich przechowywaniem. Ma to tym większe znaczenie, im większą wartość przedstawia pojazd. Ponownie z pomocą przychodzą magazyny self storage, oferując garaże do wynajęcia. Są to wydzielone pomieszczenia wyposażone w uchylne bramy, w których można bezpiecznie przechowywać samochody. Garaż tego typu to znakomite rozwiązanie dla kolekcjonerów motoryzacji – samochodów, motocykli czy motorówek. Garaże można wynająć na dowolny czas. Z tego rozwiązania bardzo często korzystają osoby, które na dłuższy czas wyjeżdżają z Polski – np. do pracy za granicę czy delegację. Nie chcąc sprzedawać samochodu ani pozostawiać go zaparkowanego „pod chmurką”, wynajmują garaż, w którym auto jest bezpieczne.

Dla kogo powstały skrytki dla rzeczy?

Zastanawiasz się czy wynajęcie boksu to dobry pomysł? Przekonaj się dla kogo powstały magazyny tego typu i dowiedz się, jak wiele korzyści daje ich wynajmowanie.

Osoby prywatne – mieszkasz w niewielkim mieszkaniu lub dużym domu, w którym brakuje wolnej przestrzeni na nieużywane, ale ważne i wartościowe przedmioty? Są one poupychane po różnych kątach, zabierając cenną przestrzeń, wprowadzając chaos do mieszkania i psując estetykę wnętrz? Magazyn self storage pozwoli ci rozwiązać ten problem raz na zawsze. W komórce o odpowiedniej dla siebie wielkości, zmieścisz wszystkie niepotrzebne rzeczy, zapewniając im bezpieczeństwo i wygodny dostęp.

Firmy – największym problemem firm jest przechowywanie dokumentów. Archiwalne faktury, dane techniczne, akta – to wszystko powinno być składowane w bezpieczny i czytelny sposób, niekoniecznie w siedzibie firmy. Wynajęcie boksów to świetny pomysł, aby wygospodarować więcej przestrzeni dla pracowników lub klientów, a zbędne dokumenty przenieść w jedno miejsce.

Poznaj zalety magazynów samoobsługowych

całodobowy dostęp do magazynów – przywóz i wywóz rzeczy możesz wykonywać o każdej porze,
dyskrecja – każdy boks to niezależne od innych pomieszczenie, do którego tylko ty masz dostęp,
elastyczność – możesz wynająć skrytkę o takich parametrach, które są ci najbardziej potrzebne,
cena – miesięczny koszt wynajęcia boksu rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych,
lokalizacja – samoobsługowe magazyny budowane są zarówno w centrach miast jak i na obrzeżach, zapewniając szybki i bardzo wygodny dojazd o każdej porze dnia i nocy.