Self storage Warszawa

Przykład samoobsługowego magazynu self storage w stolicy kraju – Warszawie.

Chociaż magazyn do wynajęcia to rozwiązanie od wielu lat praktykowane przez polskie i światowe przedsiębiorstwa, zupełnie innym zjawiskiem w Warszawie jest self storage, czyli korzystanie z niewielkich magazynów samoobsługowych w formie boxów. Komórka do wynajęcia, skrytka do wynajęcia, schowanko, przechowalnia rzeczy – usługa ma wiele nazw w Warszawie. Wszystkie rozwiązania tego typu łączy jedno – za stosunkowo niewielką opłatą klient zyskuje strzeżoną samoobsługowa powierzchnię magazynową, którą może wykorzystać w dowolnym celu. Jak prezentuje się rynek self storage Warszawa, na świecie i w naszym kraju? Dlaczego warto korzystać z tej usługi?

Self storage – korzystne rozwiązanie dla firm i prywatnych użytkowników

Mały magazyn do wynajęcia Warszawa to rozwiązanie na każdą kieszeń – opłacalne dla małych i średnich przedsiębiorców, ale również dla użytkowników prywatnych, którzy nie mają innego sposobu na przechowywanie wartościowych rzeczy osobistych w bezpieczny sposób. Z kolei część klientów biznesowych nie musi dzięki temu decydować się na tradycyjny i kosztowny wynajem magazynu, bo kilka metrów kwadratowych powierzchni użytkowej doskonale zaspokaja ich potrzeby.

Self storage w Polsce i na świecie

Ojczyzną współczesnego rynku self storage są Stany Zjednoczone, gdzie tego typu skrytki do wynajęcie zaczęły pojawiać się w latach 60-ych XX wieku. Rynek stopniowo rósł, a prawdziwy boom rozpoczął się na początku obecnego stulecia. Pomiędzy rokiem 2000 a 2005 w USA pojawiało się rocznie około 3000 przedsiębiorstwo, oferujących garaże do wynajęcia w formie powierzchni magazynowych. Boksy do wynajęcia przypadły do gustu również Europejczykom. Pod koniec 2017 roku szacowano, że na Starym Kontynencie istniało około 3200 budynków oferujących self storage o łącznej powierzchni użytkowej 8,7 mln m kw. Za 73% rynku odpowiadali klienci indywidualni – pozostali klienci to małe i średnie przedsiębiorstwa.

W Warszawie przechowalnie dla rzeczy cieszą się nieco mniejszą popularnością, ponieważ tak naprawdę pojawiły się w naszym kraju dopiero na początku obecnej dekady. Popyt na mikro powierzchnie magazynowe stale jednak rośnie. Dotyczy on przede wszystkim większych aglomeracji – przykładowo w Warszawie w stałym wykorzystaniu jest aktualnie około 90% powierzchni typu self storage. Być może za rosnącą popularność odpowiadają współczesne wielkomiejskie nieruchomości. W odróżnieniu od starego budownictwa w podziemiach budynków spotkamy najczęściej parkingi, natomiast komórki do wynajęcia znane choćby z osiedli z wielkiej płyty, stają się usługą deficytową. Magazyny samoobsługowe zapełniają tę lukę.

Jakie funkcje spełniają magazyny samoobsługowe?

Niewielkie magazyny do wynajęcia robią karierę także ze względu na szerokie możliwości ich wykorzystania. Jakie są najpopularniejsze?

  • Magazyn na dokumenty – to dobre rozwiązanie dla firm, które prowadzą księgowość samodzielnie, a jednocześnie nie dysponują odpowiednią dużą powierzchnią na stworzenie archiwum. Kontener do wynajęcia umożliwia bezpieczne przechowanie dokumentów.
  • Hotel dla rzeczy – stanowi wygodne rozwiązanie w trakcie przeprowadzki lub dłuższego wyjazdu, gdy klient chwilowo nie dysponuje przestrzenią na przechowywanie swoich prywatnych zbiorów.
  • Garaż do wynajęcia – w tym przypadku nie chodzi oczywiście o przechowywanie auta, ale mniejszych pojazdów. W sezonie zimowym w małym magazynie możemy umieścić rower, skuter i inny sprzęt sportowy
  • Kontenery do wynajęcia dla kolekcjonerów – czasopisma, antyki, książki to tylko wybrane przykłady rzeczy, które gromadzimy lub kolekcjonujemy, a często nie możemy ich trzymać w mieszkaniu.
  • Mini magazyn dla firm – na początkowym etapie działalności wiele firm nie ma gdzie przechowywać towaru lub surowców, których nie wykorzystuje na bieżąco. Self storage to usługa skrojona na miarę ich potrzeb.

Dlaczego warto korzystać z self storage?

Istnieje wiele powodów, dla których magazyn samoobsługowy stanowi najwygodniejszą formę przechowywania przedmiotów czy dokumentów. Większość działających w Polsce firm z branży self storage charakteryzuje się podobnymi zaletami, do których należą:

  • Bezpieczeństwo – hotele dla rzeczy są dobrze strzeżone i monitorowane, a klient korzysta z indywidulanej karty dostępu.
  • Dobre warunki – boxy do wynajęcie znajdują się zwykle w nowoczesnych budynkach, więc ich wnętrza są wolne od wpływu warunków atmosferycznych.
  • Stały dostęp – magazyn samoobsługowy działa 24 godziny na dobę, dzięki czemu można z niego skorzystać w dowolnej chwili.
  • Zróżnicowane powierzchnie – boks do wynajęcia może być zarówno niewielką skrytką do wynajęcia, jak i większym pomieszczeniem o powierzchni kilku lub kilkunastu metrów kwadratowych.

Mini magazyny – ciekawostki

Wokół self storage narodził się kolejny ciekawy biznes. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych zdarza się, że schowanko zostaje opuszczone przez swojego użytkownika. Jednocześnie, niektórzy klienci przechowują w boksach przedmioty o dość dużej wartości. Zawartość magazynu podlega wówczas licytacji, która odbywa się w ciemno lub przed jej rozpoczęciem można jedynie przez krótki czas przyjrzeć się zawartości kontenera. Rzeczoznawcy potrafią w ten sposób zarobić konkretne sumy. Powstały także programy dokumentalne na ten temat, cieszące się sporą popularnością także w Polsce.

Ile kosztuje box do wynajęcia?

W Polsce wciąż bardzo rzadko zdarza się jednak, by mini magazyn, a konkretnie jego zawartość stała się obiektem licytacji. Być może dlatego, że ceny korzystania z self storage są bardzo atrakcyjne. Zwykle umowę podpisuje się na wiele miesięcy, chociaż zdarzają się także krótkie terminy – choćby dwutygodniowe – dogodne na przykład dla osób w trakcie przeprowadzki. Najmniejsze boksy do wynajęcia, na przykład o powierzchni około 3 m kwadratowych są dostępne poniżej 100 złotych miesięcznie. Cena wrasta, gdy chodzi o większe powierzchnie i przy kilkudziesięciu metrach może osiągnąć już kilkaset złotych. Jednocześnie koszt staje się niższy, gdy w grę wchodzi długoterminowa umowa. Dlatego self storage to naprawdę tania alternatywa dla zwykłego magazynu.