Self storage Wrocław

Na Polskim rynku pojawił się nowy trend w dziedzinie nieruchomości przemysłowych – mianowicie usługa self storage. Oznacza ona nic innego, jak funkcjonalny magazyn do wynajęcia we Wrocławiu, w którym przechowywać można wszelkie zbędne bądź używane sporadycznie przedmioty.

Każdy z nas posiada bowiem rzeczy, które zwyczajnie nie pasują do naszej przestrzeni życiowej. Sprawia to, że ciężko utrzymać dobre samopoczucie i wszystko na swoim miejscu. Podczas, gdy wielofunkcyjne meble i regały do przechowywania, pomagają w dużym stopniu utrzymać porządek w naszych domach, to jednak czasami potrzebny jest dodatkowy obszar, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał mieszkania.

Self storage Wrocław stanowi innowacyjną i bezpieczną odpowiedź na potrzebę związaną ze składowaniem, przechowywaniem i ochroną sezonowych przedmiotów, ozdób świątecznych, pamiątek czy sprzętu sportowego. Wystarczy udać się do lokalnego kompleksu magazynowego, oferującego tego typu usługę, wybrać najlepszy dla siebie boks do wynajęcia i dokonać niezbędnych formalności.

Skąd pochodzi self storage?

Pochodzenie self storage to dość dyskusyjny temat. Mówi się, że pierwsze miejsca do samodzielnego przechowywania zostały wybudowane w Teksasie, pod koniec lat 60, jednak oficjalnie to rodzina Collum z Fort Lauderdale uznana została za prekursora komórki do wynajęcia. Obiekty pierwszej generacji składały się wówczas z prefabrykowanych małych garaży, budowanych głównie grupami w obszarach przemysłowych, a dostęp do ich zawartości miał wyłącznie najemca, co pozostało niezmienne do dziś.

Nie ma nic zaskakującego w tym, że to właśnie w Stanach Zjednoczonych powstały pierwsze magazyny samoobsługowe. W USA przywiązanie do rodzinnego domu jest bowiem znacznie mniejsze niż na przykład w Polsce, a ludzie zmieniają swoje miejsce zamieszkania, nawet kilka razy w ciągu roku.

Magazyny do wynajęcia musiały okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli utrzymują się na rynku przez blisko 60lat i nadal osiągają niesamowity wzrost i zaufanie klientów. Dziś z kontenerów do wynajęcia korzysta co dziesiąta rodzina w Stanach, lecz równie często wybierają je także Australijczycy. Stale wzrasta także popularność usług self storage w Europie, choć na tle amerykańskich firm, nadal jest to mało znana alternatywa piwnic i komórek lokatorskich.

Magazyny do wynajęcia w Polsce

Mimo że tak zwane „hotele dla rzeczy” pojawiły się we Wrocławiu zaledwie kilka lat temu, bo mniej więcej w 2011 roku, to z każdym rokiem notowane są wyraźne wzrosty popytowe i jak pokazują dane Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Self Storage (FEDESSA) – Polska ma bardzo duży potencjał i jest najbardziej rozwijającym się krajem wśród państw europejskich w kategorii magazynów samoobsługowych.

W 2013 roku istniało jedynie kilka tego typu obiektów, które zlokalizowane były wyłącznie w dużych miastach. Obecnie, zważając na sukces odniesiony w stolicach województw i ciągle wzrastającą liczbę zainteresowanych, firmy oferujące magazyny do wynajęcia, poszerzają swą ofertę o dodatkowe miasta, tak by każdy mógł skorzystać z tego logistycznego rozwiązania.

Powierzchnie magazynowe we Wrocławiu użytkowane są głównie przez indywidualnych klientów, posiadających niewielkie mieszkania, przygotowujących się do przeprowadzki lub przeprowadzających remont. Coraz częściej jednak po takie schowanko sięgają małe przedsiębiorstwa, skazane do tej pory na duże powierzchnie magazynowe, które ze względu na wielkość wynajmowanego obszaru, przekraczały ich możliwości finansowe. Taki dotychczasowy deficyt niewielkich nieruchomości, często zmuszał lokalne przedsiębiorstwa do wynajmowania niestrzeżonych komórek, narażając się na potencjalne straty. Nierzadko również w grę wchodził znacznie oddalony od centrum Wrocławia garaż do wynajęcia oferowany przez prywaciarzy, nie dbających o szczególne warunki przechowywania.

Aby mały biznes mógł utrzymać się na powierzchni, nieprzysłonięty przez wielkie korporacje, ważne jest, aby utrzymywał niskie koszty prowadzenia działalności. Taka skrytka do wynajęcia może więc nie tylko stanowić idealne miejsce do przechowywania towaru i dokumentów, ale również do prowadzenia całej działalności, gdyż self storage Wrocław stał się doskonałą alternatywą dla wynajmu tradycyjnego biura lub powierzchni magazynowej, ze względu na stały dostęp, całodobową ochronę i przystępne ceny. To idealne rozwiązanie zarówno dla sklepów internetowych, jak i niektórych wolnych zawodów, które większą część pracy wykonują poza domem lub chcą bezpiecznie ulokować swój sprzęt np. hydrauliczny, elektryczny, a nawet kreślarski.

Ponieważ większość formalności, za pomocą których wynajmowane są magazyny samoobsługowe Wrocław, rozliczane są z miesiąca na miesiąc, nie zobowiązuje to do ciągłości korzystania ze schowków, stałej deklaracji i długoterminowych umów. Przedsiębiorca może w każdej chwili zrezygnować z wynajmu, bądź zmniejszyć rozmiar wynajmowanej komórki, a w razie potrzeby i rozrostu firmy – wynająć kolejną lub większą powierzchnię. Elastyczność opcji wymiarowania jest bowiem nieograniczona i często w Polsce wynosi od 1m2 do nawet 30m2, będących równowartością małego mieszkania.

Dekalog self storage

Self storage oferuje swoim klientom dużą elastyczność w zakresie tego, co wolno przechowywać w magazynach samoobsługowych. Istnieje jednak kilka wyjątków, które zabezpieczają zarówno właściciela kompleksu, jak i innych wynajmujących przed niechcianymi incydentami, pożarami bądź zniszczeniami.

Przechowalnie dla rzeczy – zakazana lista przedmiotów

 • Materiały łatwopalne, wybuchowe lub toksyczne hotel dla rzeczy we Wrocławiu to z pewnością nie miejsce dla przedmiotów, które potencjalnie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla innych użytkowników jak i samego budynku. Mowa tutaj o takich materiałach jak: benzyna, nafta, olej silnikowy, substancje żrące, farby w sprayu, fajerwerki oraz biologiczne i toksyczne odpady.
 • Przedmioty niezgodne z prawem – czyli wszelkiego rodzaju broń, amunicja, narkotyki, niebanderolowany alkohol itp.
 • Produkty łatwo psujące się – w boksach nie można przechowywać produktów spożywczych, które łatwo się psują, wydzielają nieprzyjemny zapach i przyciągają szkodniki. Produkty te obejmują między innymi mięso, pieczywo, nabiał itp. Składować można natomiast jedynie produkty zamknięte fabrycznie takie jak konserwy i puszki.
 • Organizmy żyweskrytki do wynajęcia z pewnością nie będą odpowiednim rozwiązaniem dla zwierząt (zarówno tych żywych jak i martwych). Nie należy również przechowywać w nich roślin, insektów oraz innych osób.
 • Niesprawne pojazdy – niektóre magazyny samoobsługowe zastrzegają sobie możliwość przechowywania niedziałającego pojazdu, w obawie o porzucenie i pozostawienie maszyny na barkach właściciela, co może wiązać się ze sporymi kosztami. To samo dotyczy dużej ilości opon. Przechowywanie pojazdu jest akceptowane wtedy, jeśli jest ono zarejestrowane, posiada dowód ubezpieczenia i jest w dobrym stanie.
 • Podłączone urządzenia – chcąc przechować w boksie lodówkę, zamrażarkę, generator lub grzejnik, trzeba mieć świadomość, że owe sprzęty pozostaną odłączone od zasilania przez cały okres obowiązywania umowy najmu. Może mieć to znaczny wpływ na ich wartość i dalszą możliwość użytkowania.

Jak w pełni wykorzystać przestrzeń magazynu samoobsługowego?

By nie narażać się na wygórowane koszty, warto wiedzieć, jak maksymalnie wykorzystać magazyn samoobsługowy, by pomieścił on wszystkie przygotowane do transportu przedmioty. Przed wniesieniem towarów warto zastanowić się więc nad rozsądnym i logistycznym rozplanowaniem powierzchni magazynowej.

 • Należy odpowiednio posortować rzeczy i najlepiej ułożyć je według ciężkości i rozmiaru.
 • Rzeczy, które będą najczęściej wyjmowane, należy wnieść na samym końcu, by znajdowały się najbliżej drzwi.
 • Do chowania przedmiotów i pamiątek, warto używać kartonów lub pudeł o jednakowych wymiarach. Cięższe pudła należy układać na samym dole, a lżejsze na samej górze stosu.
 • Ciuchy i pościel można bez problemu umieszczać w workach próżniowych, zaoszczędzając sporo miejsca.
 • Całość powinno tworzyć literę U, z niewielką przestrzenią na środku magazynu, by mieć odpowiedni dostęp i widoczność do wszystkich rzeczy.

Dla niepewnych i niezdecydowanych klientów, firmy wynajmujące magazyny samoobsługowe często zamieszczają na swoich stronach kalkulatory rozmiarów, które pomagają w przybliżeniu oszacować najlepszą wielkość potrzebnego schowka.

Jak chronić przedmioty w magazynach Self Storage

Praktycznie każdy dom we Wrocławiu oferuje wygodne miejsca do przechowywania rzeczy od piwnicy aż po strych. Warto jednak zachować ostrożność, gdyż niektóre z przechowywanych przedmiotów mogą być narażone na kradzież oraz podatność na uszkodzenia, spowodowane temperaturą i wilgocią. Strych może okazać się bowiem zbyt gorący latem dla sprzętu elektronicznego, dokumentów lub zdjęć. Piwnice natomiast są magnesem na myszy i insekty oraz często gromadzą wilgoć, stając się niebezpieczeństwem dla książek, ubrań, galanterii skórzanej i produktów z drewna.

Magazyny do wynajęcia Wrocław ułatwiają ochronę każdego przedmiotu. Niezależnie czy jest to drogi sprzęt sportowy, czy kilka pamiątkowych zdjęć i książek, wszystko zostanie przechowane w odpowiednich warunkach klimatycznych. Taka komórka do wynajęcia, znajdująca się wewnątrz budynku utrzymywana jest bowiem w stałej temperaturze, zapobiegając pleśni i minimalizując poziom wilgotności. Szczelność i dobrej jakości materiału użyte do stworzenia magazynów, zatrzymują również brud i robactwo, chcące przedostać się do wnętrza. Ponadto profesjonalny personel doradza do jakich pojemników spakować daną kategorię rzeczy, posiadając również na miejscu do nabycia solidne kartony, folie i sznury, a całodobowy nadzór ochrony i monitoring czuwa nad bezpieczeństwem każdego boksu.

Dodatkowe zabezpieczenie stanowi także inteligentny system dostępu do komórek. Każdy wynajmując posiada bowiem indywidualną kartę dostępu i kod, otwierający bramy elektroniczne przydzielonego magazynu.

W wielu ofertach kompleksów magazynowych znaleźć można również tak zwane garaże do wynajęcia lub kontenery do wynajęcia, mieszczące się na zewnątrz hali. One również są stale monitorowane, a indywidualny podjazd do każdego garażu zapewnia wygodny transport rzeczy gabarytowych. Przy takiej opcji należy jednak pamiętać o nagłych skokach temperatur i zadbać o odpowiednie opakowanie wartościowego sprzętu.

Chcąc zapewnić stuprocentową ochronę swoich często drogocennych pamiątek, można zastosować kilka tricków, które sprawią że kontener do wynajęcia będzie nieskazitelny.

 • Przede wszystkim, by zapewnić odpowiednią cyrkulacje powietrza, lepiej nie dosuwaj przedmiotów do samej ściany boksu.
 • Wykorzystuj pokrowce na materace, krzesła i kanapy. W przypadku większych gabarytów, dobrze sprawdzą się również osłony przeciwpyłowe lub plandeki, zabezpieczające przed ciągłym osadzaniem się kurzu.
 • Wszystkie drobne przedmioty zawsze pakuj do kartonu lub odpornego na wilgoć pudła z deklem, by zachować ład i porządek.
 • Elementy szklane zabezpiecz dodatkowo folią bąbelkową bądź gazetami, by uniknąć stłuczeń.
 • Jeśli przechowujesz przedmioty metalowe, takie jak: kosiarki do trawy, narzędzia, szafki na dokumenty lub tym podobne, dobrze jest najpierw zabezpieczyć je przed korozją.
 • Najdroższe przedmioty przechowuj zawsze z samego tyłu schowka. W końcu „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Jak wybrać odpowiedni magazyn do wynajęcia – na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy magazynowej.

Biorąc pod uwagę cały powyższy artykuł, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników przy wyborze firmy, oferującej magazyny samoobsługowe.

 • Upewnij się, że dana firma self storage plasuje się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google i posiada pozytywne opinie. Będzie to świadczyło o wysokiej jakości usług i potężnej reputacji.
 • Przed podpisaniem umowy, warto wybrać się na oględziny i obejrzeć interesujący nas schowek do wynajęcia. Sprawdź czy jest czysty, wygląda na bezpieczny, kompleks jest ogrodzony, wymagany jest kod dostępu, a na terenie obiektu znajdują się kamery.
 • Weź pod uwagę godziny dostępu. Mimo iż obecnie największą reklamą firm magazynowych jest ich całodobowość, to nadal mogą występować wyjątki. Ważne jest, aby dostęp do infrastruktury był zgodny z Twoimi potrzebami. Jeśli często będziesz korzystać z komórek nocą, to musisz mieć 24 godzinny dostęp do bram.
 • Jeśli przechowujesz towary wrażliwe na temperaturę lub wilgoć, nie decyduj się na zewnętrzny box do wynajęcia, a zwróć uwagę na schowanko z kontrolowaną temperaturą.
 • Sprawdź czy dana firma jest przyjazna dla Twojego biznesu. Niektóre obiekty są bowiem bardziej przystosowane do jednostek korporacyjnych, inne zaś do małych przedsiębiorstw i indywidualnych klientów.
 • Zwróć uwagę na dodatkowe usługi typu odbieranie dostaw lub wynajem palet. Rozejrzyj się również, czy na hali jest wystarczająco dużo miejsca na manewry takim pojazdem.
 • Ostatecznie przeczytaj dokładnie umowę i upewnij się że wynajem magazynu nie kryje dodatkowych opłat i formalności.

Odrobina danych statystycznych

W Europie istnieje obecnie około 3500 budynków, oferujących łącznie ponad 9mln m2 powierzchni do wynajęcia! To niesamowicie duży sukces, plasujący na szczycie Wielką Brytanię, stanowiącą 45% istniejących obiektów. Na drugim miejscu ex aequo znajduje się Hiszpania i Francja (11%).

Jeśli chodzi o średni poziom wynajmowania magazynów, to Irlandia i Dania niezaprzeczalnie biją swych rywali na głowę. Tam bowiem wynajęte pozostawało 90% dostępnej powierzchni! W 2017 roku średni wynik utrzymywał się na poziomie 81%. W Polsce również możemy pochwalić się wysokim poziomem wynajęcia. Bowiem średnia oscyluje na granicy 60%, a w stolicy ciągle wynajętych pozostaje ponad 90% boksów. To dobrze zapowiadające się statystyki dla firm, planujących otworzenie kompleksów magazynowych.

Ceny na polskim rynku wahają się w zależności od rodzaju magazynu, wielkości, standardu i jego lokalizacji. W warszawie dostępne są boksy do wynajęcia od 80zł za 1m2 na miesiąc. Porównywalne stawki oferowane są również w pozostałych aglomeracjach. W Europie natomiast średnia wysokość czynszu to 21,5euro za 1m2 na miesiąc. Najbardziej ceni się Wielka Brytania (47euro/m2), z kolei najtańsze boxy do wynajęcia znajdziemy w Irlandii i Belgii (15euro/m2).

Czego można spodziewać się w kolejnych latach?

Biorąc pod uwagę pierwotny rynek mieszkaniowy w Polsce i wzrastający poziom urbanizacji, niosący za sobą coraz mniejsze mieszkania, za coraz większą cenę – mieszkańcy zaczną szukać dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Ponadto coraz większa skłonność Polaków do migracji zarobkowej, sprawia, że wiele rzeczy pozostawianych jest w niebezpiecznych i rzadko chronionych miejscach. Również ciągle rozwijający się rynek e-commerce, będzie rozważał lepsze i tańsze zaplecze logistyczne, dla swoich sklepów internetowych.

To dobra wizja przyszłości dla firm wynajmujących magazyny samoobsługowe. Patrząc już dziś na statystyki, potężny postęp, wzrost liczby kompleksów i ciągle poszerzające się grono zadowolonych klientów, można optymistycznie założyć ogromny sukces self storage w Polsce.

Póki co tak zwana „przechowalnia rzeczy” jest dostępna w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy, Wrocławiu czy Sosnowcu.

Ciekawostki

 • Big Yellow Self Storage Company stworzyło pierwsze kontrolowane klimatycznie boxy do wynajęcia w piwnicach winnych, udostępniając jednocześnie pokoje do degustacji wina. Utrzymując odpowiednią temperaturę dla dojrzałych win, swą ofertę kierują do koneserów, kolekcjonerów lub restauracji i barów, które pragną tymczasowo przechować wino w najlepszych warunkach.
 • W 2016 roku miała miejsce pierwsza w Polsce licytacja w ciemno zawartości boksów magazynowych, inspirowana amerykańskim programem telewizyjnym „wojny magazynowe”. Wrocławianie mieli szansę wylicytować dzieła wrocławskich artystów. W akcji brał udział między innymi Jerzy Stuhr.
 • Największy magazyn do wynajęcia w Polsce mieści się na warszawskim Ursynowie. Ten self storage ma aż 3000m2 powierzchni, trzy kondygnacje i prawie 700 boksów o różnej wielkości.
 • Pierwszy komputer został zmontowany z małym garażu w Cupertino, należącego do rodziców Steve’a Jobsa. Dziś firma Apple jest jednym z największych producentów technologicznych na świecie.
 • Jak wyliczyła FEDESSA zaledwie 1 na 10 Polaków wie o istnieniu magazynów samoobsługowych w kraju.